Ferochromy
Ferochromy lze obecně rozdělit podle obsahu uhlíku na nízko, středně a vysoko uhlíkaté. Vývoj jednotlivých segmentů se významně liší, což je dáno různými producenty i odlišnou spotřebou. Scénář roku 2019 celkově nenahrával růstu cen vzhledem k situaci, kterou je možné nazvat přesycení trhu. Kromě Číny, která má na produkci chromů velký podíl, stojí za zmínku kazašský Kazchrome s kapacitou 1600 ktpa, Indie, kde je mnoho menších producentů, a dále produkce z Turecka, Zimbabwe, Brazílie nebo Ruska. Významným klíčem k ceně jsou kromě poptávky a cen chromové rudy a koncentrátu především ceny energie. I to je důvod velké konkurenční výhody, kterou má Čína oproti ostatním.
Co se týče nízkouhlíkatého ferochromu, klesající trend byl nepříjemně přímočarý. Z ceny přesahující 2,06 USD/lb Cr na začátku roku se na konci roku 2019 dostáváme na 1,57 USD/lb Cr v evropském skladu. Převis nabídky nad poptávkou je více než zřetelný.
Vysokouhlíkatý ferochrom, tedy s obsahem uhlíku od 6 % výše, si sice udržel rostoucí tendenci zhruba do poloviny dubna, nicméně i tuto feroslitinu zasáhla nižší poptávka a přebytek nabídky. Cena od konce dubna nepřetržitě klesala z 1,10 až na 0,70 USD/lb Cr.
Ferochromům nepomohly ani dlouhodobé roční kontrakty, kde měli velcí konzumenti nasmlouvané měsíční objemy vycházející z predikcí a spotřeby v roce 2018, jež pak měli významný problém spotřebovávat. To vytvářelo další tlak na pokles cen.
Feromolybden
Ceny feroslitin byly roce 2019 velmi volatilní. Ochlazení nejen v automobilovém průmyslu, znatelné již od druhého čtvrtletí roku 2019, se přeneslo do mnoha odvětví, zejména zpracování kovů. Ceny, které do velké míry závisí na očekávání a zprávách z Asie, korelují obvykle také s cenou vstupních surovin.
Oxid molybdenu po propadu ze začátku roku zastavil na ceně 10,50 USD/lb Mo, a posléze si udržel rostoucí tendenci až do poloviny března, kdy začal z ceny 12,80 mírně oslabovat po očištění o dočasné výkyvy až na 11,00 USD v polovině října. Následoval rychlý pád až na cenu okolo 9,00 USD/lb Mo na konci roku. Vývoj cen feromolybdenu svou křivkou odpovídá změnám v cenách vstupních surovin, s cenou v rozmezí 20,50 – 30,00 USD/kg Mo. Velkou roli hraje v tomto případě hraje poptávka a zásoby vstupní suroviny.
Fero Silicon
Během roku 2019 klesala poptávka nejen po ušlechtilých slitinách, ale také po neušlechtilých feroslitinách nazývaných jako bulk. Stejně jako u silikon kovu, hlavním faktorem vývoje ceny je vedle poptávky a zásob také cena výrobních nákladů. Vždy tomu tak ale u feroslitin nebývá, často zde hrají roli spekulace nebo očekávání. Co se týče rozmístění světové produkce, výrobě Fero silikonu dominuje Čína s podílem přesahujícím 65 %. Z dalších producentů můžeme jmenovat Brazílií, Malajsii, Bhútán, Írán nebo Egypt. Celkový trend spotřeby FeSi ve světě vykázal za 10 let pokles o cca 7 %, důvodem je velmi pomalý nárůst objemu výroby sléváren a významný pokles spotřeby FeSi v Číně. Spotřeba silikon kovu oproti tomu vystřelila především díky rozvoji souvisejícím se solární energií.
Cena FeSi 75 v Evropě od začátku roku 2019 postupně klesala z ceny přesahující 1200 EUR/t až na 880 EUR/t během podzimu. Negativní zprávy v listopadu ohledně produkce předního producenta Ferro Globe, o jehož problémech se dlouze spekulovalo, a předpokládaný nedostatek materiálu však pomohly otočit dosavadní trend. Cena za tunu materiálu vystoupala na konci roku až na 1050 EUR/t.
Komoditní burza Říčany
Barákova 237
251 01 Říčany u Prahy
Tel.: + 420 323 610 730
Fax.: + 420 323 610 720
Email: service@burzaricany.cz